Vicolo Scellerato ehk Nurjatu tänav - Servius Tullius

Ütleme, et olete Roomas ja teil on plaanis minna vaatama Michelangelo kuulsat Moosese skulptuuri San Pietro in Vincoli kirikus. 
Seate sammud via Cavouri poole, et kirikuni jõuda. Ühel hetkel leiate end üsna pika trepi eest, mis viibki piazzale, kus kirik asub.

Praegu on selle nimi salita dei Borgia, aga kuus sajandit e.m.a. sai see paik tuntuks vicus Sceleratuse nime all. Sceleratus ladina ja scellerato itaalia keeles tõlkisin pärast pikemaid netiotsinguid eri keeletes "nurjatuks", aga võib-olla on kellegi paremaid eestikeelseid sõnu välja pakkuda, olles ära kuulanud loo, mis selle sõna taga ja millest see nimi tuleneb.

Viime end korraks ajas tagasi umbes 27 sajandit.
Aastaarv on 535 e.m.a. ja Rooma troonil istub kuningas Servius Tullius.
Servius Tullius oli kuues Rooma seitsmest kuningast. Kõige enam tunnustatud versiooni järgi oli ta sünni poolest lihtne mees, olles tulnud ilmale ühe sõjavangiks langenud noobli naise, kes viienda kuninga Tarquinius Priscuse teenistuses oli, pojana. Õnn naeratas talle kuninga abikaasa Tanaquilla (Tanaquil) näol, kes noorukis potentsiaali nähes talle oma tütre naiseks sobitas ja temast oma väimehe tegi. 
Kui Tarquinius Priscus vandenõu ohvriks langes, oli taas Tanaquilla see, kes Servius Tulliuse väikese pettusega kohe äsjavabanenud troonile pani, kartes rahutusi ning teiste kõrgkihi perede kandidaate.. 
Teiste allikate järgi oli tegemist hoopis etruskist sõjaväejuhiga, kes Tarquinius Priscuse lihtsalt tappis ja ise troonile asus.

Ühes asjas versioonid kattuvad - ta oli roomlaste poolt valimata kuningas ja asi tekitas Rooma elanikes rahuolematust. Servius Tullius hakkas aga kohe tööle ning reformeeris põhjalikult Rooma elu.

-Ta andis kodakondsuse libertidele, vabastatud orjade lastele, mis tõi kohe palju pooldajaid.
-Tegi rahvaloenduse ning maksureformi, milles jagas elanikkonna ea, varanduse suuruse ning ameti järgi (mitte elukoha järgi nagu varem), tekitades niimoodi 5 sotsiaalset klassi, millel olid erinevad õigused ning kohustused, proportsionaalsed jõukusega.
-Elimineeris orjuse võlgade tõttu.
-Jagas vallutatud maa-alasid vaesematele klassidele, luues seega sõjaväelasest talumehe kuju, mis oli Rooma sõjaväe edukuse aluseks veel tulevatelgi sajanditel. Tihti oli see ainus võimalus vaestele väärikamaks eluks.
-Andis hääleõiguse kaupmeeste ja käsitööliste klassile.
-Reformeeris sõjaväe.
-Ehitas Rooma linnamüüri - mura serviane - tugevdades ja täiustades oma eelkäija poolt alustatud ehitustöid. Need on siiamaani nähtavad Termini ligidal ja viale Aventinol.

Ajaloolased peavad Servius Tulliust oma tähtsuselt Rooma ajaloos nö. teiseks Romuluseks, võimeline panema elanikes idanema kuuluvustunnet ning innustama roomlasi osa võtma "avalikust asjast" - res publicast. Tema valitsuse jooksul sündis "roomlane" kui selline ning koos sellega elanike tugev side oma kodukohaga.

Servius Tulliusel oli kaks tütart - Tullia minor ja Tullia maior. 
Mõlemad olid abiellunud Tarquinius Priscuse järglastega - Arruns (Arunte) Tarquiniuse ja Lucius Tarquiniusega. Ka kaalutlusel, et ära hoida võimalikke vandenõusid ning kättemakse valimisteta trooni hõivamise pärast. 
Ainult, et  pärast abielu avastas Tullia minor, et Arrunsi asemel oleks ta pidanud hoopis ühte heitma õemehega, kes palju ettevõtlikum ja ambitsioonikam - võimuahne väiksema Tullia ideaal.
Noorema Tullia ning Luciuse omavaheline klapp oli täielik. Nendevaheline armusuhe kasvas üha tugevamaks. Kuni otsuseni tappa oma abikaasad...

Tullia maior ja Arruns tapeti peaaegu samaaegselt ja samaaegselt peeti ka nende matused. 
Kohe järgnes uus pulmapidu, sedakorda noorema Tullia ning Luciuse vahel.
Ja võimuplaanid Tullia peas said uut hoogu. Naine imetles ning kadestas samaaegselt Tanaquillat, kes olles küll "välismaalanna" (etruski päritolu), oli väga mõjukas kuju rooma poliitilises keskkonnas.

Tullia tahtis kuningannaks saada.
Niiakua mõjutas ta Luciust, kuni too plaani teostatavuses veendus.
Ca 535 e.m.a., Servius Tulliuse 44ndal valitsusaastal otsustatigi ambitsioonika paari poolt veel kolmas mõrv toime panna - ohvriks Tullia isa.

Lucius Tarquinius läks palazzosse, et ennast uueks kuningaks kuulutada. Asjale järgnes äia ning väimehe vaheline käsikähmlus, milles äi oma ea tõttu alla jäi. Siiski mõtles ta veel kuidagi eluga pääseda, põgenedes majast haavatuna, aga kaks ta oma tütre poolt võetud palgamõrvarit lõpetasid mehe elupäevad. 
Sealsamas paigas, nende treppide peal, mis praegu Michelangelo kunstiteose juurde viivad.

Tullia tunnistab esimesena uut kuningat, oma abikaasat, kes läheb ajalukku Rooma viimase kuningana  Tarquinius Superbuse vihatud nime all.
Palazzost koju sõites, peatab ustav kutsar hobusevankri  Servio surnukeha ees, mis maas vedeleb. 
Koht on liiga kitsas, et sellest mööda sõita, aga just võimu maitse suhu saanud Tullia annab käsu temast üle sõita, pritsides isa verd nii müüridele kui enda rõivastele.
Nüüd on ta kuninganna.

Jean Bardin, Tullia sõidab vankriga üle isa keha,  õlimaal 114x 145 cm, Mainz, Landesmuseum


Räägitakse, et mõnel ööl võib Nurjatul tänaval kuulda agooniaoigeid ning hobusevankri rataste müra ja et Serviuse vaim siiamaani tolles kohas kummitavat.

Nurjatu tänava lood pole sellega veel lõppenud, aga nendest juba järgmisel korral.


Foto 1 siit

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar