"Kohutava ilu" paigad Roomas 2

Jätkame siis oma väikest ringreisi mööda vähetuntud Roomat, Sorrentino kuulsa filmi võttepaikadel.

Eelmises postituses tuli juba juttu Rooma palazzodest (Palazzo Pamphilj ja Palazzo della Rovere, kus asub restoran La Veranda), enamalt jaolt privaatsed.

Lisame sinna ka Palazzo Sacchetti - seal elab Viola, Jepi sõbranna, segasevõitu ning hiljem enesetapu sooritava nooruki ema.

Selle kauni palazzo arhitekt on Sangallo , kes projekteeris selle iseenda perele, aga ta suri enne ehitise lõplikku valmimist . Maavalduse oli talle annetanud Paulus III (Farnese). Siiamaani on selle fassadil kiri "Domus Antonii Sangalli Architecti MDLIII" ehk siis "Arhitekt Antonio Sangallo maja 1553". 
Hiljem läks see Sacchetti pere valdusesse, kes elavad seal praegugi.
Täpne aadress on via Giulia 66.


Via Giulia on minu arvates üks fantastilisemaid Rooma tänavaid. Lisaks kõigele asub see otse ilusa palazzo Farnese, mille lugu ma niiväga armastan, taga.
Tänav oli muutunud Firenze jõukama kihi elamurajooniks ning Sangallo oli nende perede poolt väga hinnatud arhitekt. Via Giulial olevat elanud ka Raffaello (majanumber 85)
Palazzo Sacchetti asub ka kohe San Giovanni dei Fiorentini kiriku juures. Selle algprojekt on ka Sangallo oma.
Palazzo Sacchettis on Francesco Salviati freskod ning Pietro da Cortona ja Jacopino del Conte kunstiteosed. Eraldi mainimist väärib veel Salone mappamondi (maakerade saal).

Nagu eelpool mainisin, Sacchettide pere elab selles hoones, seetõttu saab sinna sisse vaid ette broneerides gruppidele (vähemalt 20 inimest), hind alates 10 eurost ülespoole, sõltuvalt sellest, milliseid saale (ja kas ka aeda) näha ja millise assotsiatsiooni korraldusel.

Palazzo Sacchetti aed.
Foto: La Stampa
Palazzo aias on tehtud kaunid kaadrid nunna ja mängivate lastega:

Palazzo Sacchetti uksekella helistab filmis öösel printsess Colonna, kes siseneb oma endisesse elupaika (filmis). 
Selle stseeni sisevõtted on aga tehtud hoopis palazzo Tavernas, Sant'Angelo sillast mitte kuigi kaugel. Aadress via di Monte Giordano 36.


Selles palazzos, kuulunud ajalooliselt Orsinide perele, aga praegu Milaano krahvide Tavernade omandus, kuulab filmitegelane printsess Colonna registreeritud giidi juttu omaenda elust. Nukker, aga kaunis stseen.

Õigupoolest on tegemist 13. sajandil püsti pandud hoonete kompleksiga, sajandite vältel ümberehituste osaliseks saanud. See hõivab terve künka Monte Giordano, mida Dante kirjeldas "Põrgu" 18ndas laulus: "…e vanno a Santo Pietro; dall'altra sponda vanno verso il monte". 
Selles hoones oli külaliseks ka luuletaja ning kirjanik Torquato Tasso 16.saj. lõpus.
Kui filmi juurde tagasi tulla, siis palazzo Taverna purskkaevu juures toimus Pühaku otsimise stseen.

Foto: romaspqr.it
Palazzo Tavernat on üüritakse praegu näitusteks ja vastuvõttudeks. 
Kui otsite Rooma kesklinnas 10 saaliga kaunist "kohakest", kuhu mahutada 800 külalist, siis võib see hästi sobida :) Broneerida  ja sisepilte saab näha siit.

Möödaminnes tahaksin mainida seda stseeni :


See on tehtud Verano surnuaias, mis jääb Tiburtina raudteejaama ligidale.
Sinna on maetud Marcello Mastroianni, Vittorio De Sica, Vittoro Gassmann, Roberto Rossellini, Alberto Sordi, Nino Manfredi.

Kauneid ülesvõtteid on teinud Sorrentino Aventinol - alates varahommikuse jalutukäiguga filmi alguses, kuni osade stseenideni, kus "võtmetehoidja" Stefano avab Rooma salajasemaid uksi Jepile ja Ramonale. 

Näiteks kuulus võtmeauk, kuhu turistid sisse piiluvad, et Püha Peetruse kiriku kuplit näha.  Selle võtmeaugu (ja ukse) taga on Malta Rüütlitele kuuluv Santa Maria del Priorato park.  Ei eksisteeri võtit, mis sinna võtmeauku sobiks. See on mõeldudki vaid kauni vaate jaoks Püha Peetuse basiilika kuplile.


Alates 2013 aasta septembrist on võimalik ette broneerides külastusi teha. Tuleb kirjutada meiliaadressile economato@orderofmalta.int

Küll aga on võimalus vabalt nautida Apelsiniaeda - il Giardino degli Aranci (õigema nimega parco Savello).

Aventino, kaunis rahulik roheline linnakvartal, asub Circo Massimo kõrval, Aventino künkal ja bussiga nr 175 või B-liini metrooga (Circo Massimo peatus) saab sinna kergesti kohale.
Üks mu lemmikkohti terves Rooma linnas, lihtsalt jalutamiseks kuhu jalad viivad. Mitte unustamata ka Rooma linna roosiaeda (mida filmis ei ole).

Selle postituse lõpetuseks tahan ära märkida Akveduktide Parki (il Parco degli Acquedotti), sugestiivne paik, kus toimub mõistetamatu "artisti" sürreaalne teatrietendus.


Selle veidi mahajäetud, aga siiski nauditava atmosfääriga alal, on seitsme Rooma akvedukti kaaristud, ehitatud nii vanaroomlaste kui paavstide poolt. See, mida filmis näeme, on Claudiuse akvedukt.
Sinna on natuke vaevarikas minna, kuna asub äärelinnas (Cinecitta' kandis) ja tuleb võtta metroo A-liin ning sõita sellega peaaegu lõpuni. Edasi saab kas jala või liinibussiga. Täpsemat infot siit
Tülikas, aga mitte võimatu. Nendele, kes juba mitmendat korda Roomas ja midagi teistsugust otsivad, on vaatamist väärt. Näiteks päikeseloojangu eel.

Kui juba sinnakanti minek, siis võiks ette võtta ka Cinecitta' filminäituse külastuse, kus saab näha Cinecitta' stuudiotes ilmavalgust näinud maailmakuulsate filmide stsenograafia materjale, kostüüme jms. Täielik info näituse saidilt .

Selleks korraks panen punkti, et uue postitusega varsti veel mõnda "Kohutava ilu" paika tutvustada.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar